Martin Bach


I am a Product Manager working for Oracle since December 2021. Before joining Oracle I worked 8 years for @Enkitec in Europe. Let me quickly follow this up with the all-important disclaimer: everything you read about in this blog strictly reflects my opinion only, I do not speak for any of my employers past or present. And future …

In addition to blogging since 2003, I have published three books. The first one, for which I was a co-author, has become the de-facto reference for 11.2 RAC. I am very proud of the result: Pro Oracle Database 11g RAC on Linux from Apress. I have also written Expert Consolidation in Oracle Database 12c where I am summarising different approaches to Oracle database consolidation back in the day.

For my next project, I had help again: A great number of us from Enkitec got together to publish a second edition to the very successful Expert Oracle Exadata, also from Apress.

In addition to blogging and authoring books, I’m very keen to attend user group meetings to discuss IT trends, technology in general and anything else with my peers.


Zostań sponsorem

POUG to nie tylko oficjalna społeczność Oracle – to przede wszystkim baza bardzo aktywnych użytkowników, angażujących się w rozwój grupy zarówno podczas samych spotkań, jak i w trakcie przygotowań do nich. Nasz przekaz dociera do blisko 400 osób związanych z bazami danych – od administratorów po deweloperów, od początkujących po ekspertów z wieloletnim doświadczeniem.

Dbamy o to, żeby nasi Partnerzy mieli możliwość zaprezentowania swoich marek i produktów w najlepszej możliwej atmosferze. Chętnie odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości!

Zgłoszenie