Lothar Flatz


I started to work with the Oracle database using version 5 in 1989. I was 15 years Oracle employee and finally ended up as member of the Real World Performance Group as principle member of technical staff. In 2012 i left Oracle and became Oak Table Member and somewhat later, Oracle ACE. I would call myself an Oracle Performance Architect. My intentionis always to make software work more efficiently. I will do whatever it takes. Be it a change in the data model, the physical design, the code, the database setup or even the hardware. I always believe in scientific methods. I disregard guessing and I favour facts. I hold a US patent in improving certain queries, together with my friend, Bjoern Engsig.


Zostań sponsorem

POUG to nie tylko oficjalna społeczność Oracle – to przede wszystkim baza bardzo aktywnych użytkowników, angażujących się w rozwój grupy zarówno podczas samych spotkań, jak i w trakcie przygotowań do nich. Nasz przekaz dociera do blisko 400 osób związanych z bazami danych – od administratorów po deweloperów, od początkujących po ekspertów z wieloletnim doświadczeniem.

Dbamy o to, żeby nasi Partnerzy mieli możliwość zaprezentowania swoich marek i produktów w najlepszej możliwej atmosferze. Chętnie odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości!

Zgłoszenie