Flora Barriele


Flora Barriele : My name is Flora Barriele, I have an MSc in Computer Science from the University of Paris. I worked for 6 years as an IT operations engineer in a big telecommunication company. I then moved to Switzerland to start working for the local government as an Oracle Database administrator and I am hooked since then ! I love learning and also enjoy sharing. I am commited to encourage women in technology, inspire more girls to work in IT and promote diversity. Besides that, I enjoy traveling around the world, going to metal concerts, dancing and tasting beers, sometimes I do all four together.

Blog : https://floobar0.wordpress.com


Zostań sponsorem

POUG to nie tylko oficjalna społeczność Oracle – to przede wszystkim baza bardzo aktywnych użytkowników, angażujących się w rozwój grupy zarówno podczas samych spotkań, jak i w trakcie przygotowań do nich. Nasz przekaz dociera do blisko 400 osób związanych z bazami danych – od administratorów po deweloperów, od początkujących po ekspertów z wieloletnim doświadczeniem.

Dbamy o to, żeby nasi Partnerzy mieli możliwość zaprezentowania swoich marek i produktów w najlepszej możliwej atmosferze. Chętnie odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości!

Zgłoszenie