Elisa Usai


Elisa Usai. 34 years old (ok, 35 soon), Italian and living in the French speaking part of Switzerland. Like dancing and IT. Me. Seriously… I have more than 10 years of experience in the field of Information Technology, especially with the MySQL technology. My expertise also includes Oracle, SQL Server and PostgreSQL technologies as well as monitoring solutions. Prior to joining dbi services, I was MySQL Consultant for a governmental institution in Lausanne. I also worked as Database and Monitoring Specialist for Nespresso. I hold a degree in Computer Engineering from the Politecnico di Torino in Italy.


Zostań sponsorem

POUG to nie tylko oficjalna społeczność Oracle – to przede wszystkim baza bardzo aktywnych użytkowników, angażujących się w rozwój grupy zarówno podczas samych spotkań, jak i w trakcie przygotowań do nich. Nasz przekaz dociera do blisko 400 osób związanych z bazami danych – od administratorów po deweloperów, od początkujących po ekspertów z wieloletnim doświadczeniem.

Dbamy o to, żeby nasi Partnerzy mieli możliwość zaprezentowania swoich marek i produktów w najlepszej możliwej atmosferze. Chętnie odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości!

Zgłoszenie